CA Smart City kelajakdagi shaharsozlik rivojlanishi uchun namuna bo‘ladi.
O‘zbekiston Iqtisodiyot va moliya vazirligida, O‘zbekiston Iqtisodiyot va moliya vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov aqlli shahar loyihasining tafsilotlari bilan tanishdi.
Taqdimotda O‘zbekiston Iqtisodiyot Assambleyasi raisi Muhtor Umarov, loyiha fikr va konsept muallifi Avazbek Abdulxayev hamda loyiha master rejasi muallifi "ND İmar kompaniyasi" rahbari Nadir Dog‘anlar “Central Asia Smart City” loyihasining asosiy maqsadi hisoblangan – Markaziy Osiyo va jahon miqyosida kelajakdagi shaharsozlik rivojlanishi uchun namuna bo‘lib xizmat qiladigan, barqaror va texnologik jihatdan rivojlanishning asosiy beshta konseptiga alohida urg‘u berilganligini taqdim qildilar.
Bular:
1. Markaziy Osiyoda birinchi “aqlli va yashil shahar”ni barpo etish konsepsiyasini to‘liq ishlab chiqish;
2. Markaziy Osiyo moliya markazini rivojlantirish va moliya tashkilotlarini jalb qilish konsepsiyasini ishlab chiqish;
3. Markaziy Osiyodagi eng yirik texnologik kichik, o‘rta va yirik sanoat zonalarining rivojlanish va shakllanish tartib va qoidalarini ishlab chiqish;
4. Markaziy Osiyodagi eng yirik “Dunyodan Markaziy Osiyoga hamda Markaziy Osiyodan Dunyoga” konsepsiyasida shakllanadigan logistika markazi bazasini qurish va rivojlantirish konsepsiyasini ishlab chiqish;
5. Markaziy Osiyoning nufuzli bilim va texnologiya olimlari, mutaxassislari, muhandislari, innovatorlari va startaplarning rivojlanishlari uchun yangi avlodni tayyorlaydigan infratuzilma konsepsiyasini ishlab chiqish va rivojlantirish bosqichlarini belgilash.
Loyihaning muhimligi va Vazirlik darajasida qo‘llab-quvvatlanishi alohida takidlandi.

CA Smart City will be a model for future urban development.
At the Ministry of Economy and Finance of Uzbekistan, the First Deputy Minister of Economy and Finance of Uzbekistan, Ilhom Norkulov, got acquainted with the details of the smart city project. At the presentation, the Chairman of the Economic Assembly of Uzbekistan Mukhtor Umarov, the author of the project idea and concept Avazbek Abdulkhayev, and the author of the project master plan, Nadir Doganar, the head of the "ND Imar Company", presented the main goal of the "Central Asia Smart City" project - a model for the future development of urban planning in Central Asia and the world, with special emphasis on five main concepts of sustainable and technological development.
These are:
1. Full development of the concept of building the first "smart and green city" in Central Asia;
2. Development of the concept of developing the Central Asian financial center and attracting financial institutions;
3. Development of the procedure and rules for the development and formation of the largest technological small, medium and large industrial zones in Central Asia;
4. Develop a concept for the construction and development of the largest logistics center in Central Asia, which will be formed within the concept of “From the World to Central Asia and from Central Asia to the World”;
5. Determine the stages of development and development of an infrastructure concept that will prepare a new generation of influential scientists, specialists, engineers, innovators and startups in Central Asia for the development of knowledge and technology.